ASUKOHT:
Nogu küla, 66263, Rõuge vald, Võrumaa
Asukoht kaardil
GPS 26°58'3'' E, 57°44'4'' N
KONTAKT:
GSM: (+372) 507 0244
GSM: (+372) 506 5450
E-KONTAKT:
KONTAKTISIK:
Saunamaa
- Koobassaun: saun on ehitatud naturaalsetest ehitusmaterjalidest, oleme jälginud ning üritanud ehitada seda nii nagu see võis olla sajandeid tagasi. Leil on tugev aga samas niiske, suitsu ja mulla lõhnaga. Saunast väljudes soovitame hüpata külmavee tünni, et saada korralik saunamõnu.
- Eesti saun: mis seal salata, tõesti on tänapäevasem saun, kuid kohe kindlasti mitte kehvema leiliga, soovitame proovida ka kindlasti leili võtta kasevihaga.
- Soome saun: tänapäevane saun, sobib hästi pisemale seltskonnale.
- Indiaanisaun: Tegemist on hingelise ja ihulise puhastustseremoonia läbiviimise paigaga. Indiaani kultuuris "saun-kirik". Higistamistelk (inglise keeles sweat lodge) on mõnede pärimuste järgi indiaanirahvaste kõige vanem tseremoonia, mida kasutas enamus hõimusid. Toimub väikeses kuplikujulises telgis. Selle mõnede pärimuste järgi indiaanirahvaste kõige esimese tseremoonia juures on ühendatud saun ja kirik. Istutakse külg-külje kõrval ringis ümber keskele kaevatud augu, millesse tuuakse lõkkel kuumaks aetud kivid.
- Kümblustünn Saunamaal on 2 meetrise läbimõõduga, mahutades 6-7 inimest. Tünni kütmisaeg on umbes 4 tundi, vastavalt külastajate vee temperatuuri soovile. Kümblustünn on nauditav suvel, kuid kõige erilisema kogemuse saab talvisel perioodil, valge lume ja pakase keskel.
- Suitsusaun on pärit Põltsamaa kihelkonnast millel vanust üle 200 aasta. Suitsusaunas on 2 tuba, ees-ja leiliruum, kus mõlemasse ruumi mahub 4-5 inimest. Sauna kütmisaeg on umbes 4-6 tundi ning leil saab kange. Suitsusaunas soovitame alati kasutada saunavihta. Suitsusaunale lisab omapärase suitsuliha lõhna, sest lisaks leilivõtmisele, valmistame seal ka suitsusaunaliha.
- Kilesauna ehitatakse ajutiseks saunaks olles laagris, järve ääres või metsa sees, kus puudub tavapärane saun. Meie kilesaun on ehitatud traditsioone rikkudes püsivalt. Sauna seinad on läbipaistvast kahekordsest kilest ning katus laudisest.
- Metsa- ehk sõjasaun oli levinud aastatel 1939-1945, II maailmasõja ajal. Saunu ehitasid sõdurid enamasti tagalas ootel olles. Materjaliks sobis iga looduses leiduv palk – puhastamata ja ebaühtlase mõõduga, mistõttu on metsa-ehk sõjasaunale omane viimistlemata välimus. Palkide vahesid tihendati samblaga. Ainsad abivahendid sauna ehitusel olid kirves ja nuga, jättes kõrvale isegi naelad.