Harjumaa vaatamisväärsused (10)

Tallinn


Vaata kodulehte

Tallinna vanalinn kuulub UNESCO maailmapärandi nimistusse ja on üks Euroopa paremini ja terviklikumalt säilinud keskaegseid linnu. Tallinn kujutas keskajal endast Põhja-Euroopa ühte suuremat ja võimsamat linna, kuna Lääne-Euroopa hansalinnade ning Vene alade vahelised kaubateed kulgesid tollal eranditult läbi Tallinna. Võimsatest kindlustustest tingituna pole Tallinna kunagi hävitatud sõdades ning tänu puitehitiste puudumisele pole Tallinn ka maha põlenud tulekahjudes. Tallinna käekäigu kohta säilinud üsnagi täiuslik ürikuline materjal tollaste rae, kirikute ja gildide arveraamatute ning muude dokumentide näol.
Kadriorg on tuntud eelkõige barokse lossi- ja pargiansambli järgi, mille rajamist alustas 1718. aastal Vene tsaar Peeter I.
Kadrioru tänavad on justkui omanäoline arhitektuurimuuseum, milles põimuvad erinevad sajandid ning kultuurid. Uhked villad ja suvemõisad, esinduslike korteritega funktsionalistlikud kortermajad vahelduvad eestipäraste odavamate puust üürimajadega.
Tallinna kesklinnast umbes 5 km kirde suunda jääv Pirita on saanud nime Birgitta Ordu Neitsi Maarja kloostri järgi.
20. sajandi algusest kujunes Piritast väljasõidu- ja supelkoht. Piirkond pakub mitmekesiseid aktiivse puhkuse veetmise võimalusi. Kahel pool Pirita jõge paiknevad Tallinna Botaanikaaia maad ning lähedusse jääb ka 2011. aasta lõpus taasavatav Tallinna teletorn, kust 170 m kõrguselt avaneb vaade kogu linnale.
Arhitekt Alar Kotli projekteeritud Tallinna laululava (1960) on nõukogude ajal püstitatud modernistlikest ehitistest üks silmapaistvamaid ning erandlikumaid just oma originaalse kaarekonstruktsiooni poolest. Iga viie aasta tagant toimuvad üldlaulupeod toovad kaare alla tuhandeid lauljaid.
Rocca al Mare on piirkond Tallinna Kopli lahe edelarannikul liivakivipangal, kus asuvad Eesti Vabaõhumuuseum ja Tallinna Loomaaed. Vabaõhumuuseumis (www.evm.ee) saab tutvuda 18.-20. sajandi taluhoonete, 1699. aastast pärit puukabeli, külakoolimaja ja tuulikutega. Muuseumist saab kaasa osta käsitööd, sõita hobusega ning proovida talupojakõrtsis Eesti rahvustoite.
Põneva kollektsiooniga loomaaias (www.tallinnzoo.ee) elab üle 350 looma- ja linnuriigi esindaja.

TALLINNA TURISMIINFOKESKUS
(Tallinna Vanalinn)
Niguliste 2, 10146 Tallinn
Tel: +372 645 7777
turismiinfo@tallinnlv.ee