Uus loodusõpperada Kurgjal – talus, kus inimene ja loodus on kõrvuti kasvanud
7. juunil avas Carl Robert Jakobsoni Talumuuseum Kurgjal uue loodusraja, mis viib külastajad jalutuskäigule läbi pärandkoosluste, põliste taimede ja elurikka jõeäärse maastiku. Tegemist pole pelgalt rajaga looduses – see on üks oluline osa Kurgja talu 150+1 aastapäeva tähistamisest.
Just 1874. aastal ostis Carl Robert Jakobson siinse talukoha, tehes uhkeid plaane talumajapidamise loomiseks. Nüüd, 150 tegutsemisaastat hiljem, on põhjust tagasi vaadata – ja mõelda ka edasi.
„Uus loodusõpperada annab võimaluse mõista, kuidas talu ja loodus siin üksteist on mõjutanud – mida on inimene paigale andnud ja mida loodus vastu pakkunud,“ ütleb muuseumi perenaine Inge Sipelga.
Rada algab muuseumi veski tagant, kulgeb mööda Pärnu jõe äärset karjamaad, kus saab jälgida pärandkoosluste taimestikku, kuulata linnulaulu ja vaadelda kaldaäärset elu. Rajal on selgitavad infotahvlid ja paistavad linaleoaugud, mis on otseselt seotud Jakobsoni tegevusega, ning raja lõpp-punktis tööriistakuuris saab näha ka Jakobsoni-aegseid tööriistu – just neid, millega siinset maad ja elu üles ehitati.
Loodusraja teeb eriliseks ka see, et läbi taimede saab õppida tundma mullastikku ja maastiku ajalugu. Rajal saab lugeda, millised taimed kasvavad Kurgja-Linnutaja looduskaitsealal, milliseid kalu leidub Pärnu jões ning milliseid loomi ja linde siin tavaliselt kohtab.
Muuseum soovib, et rada oleks koht, kus inimene saab rahu ja teadmisi, looduse ilu ja pärandkultuuri mõistmist. Kohas, kus 150 aastat tagasi alustati talu rajamist, on nüüd põhjust kõndida ja kuulata – mida räägib maastik, mida sosistavad taimed ja millised lood on kivides, tööriistades ja vee kohinas.
Lisainfo:
Mailika Järv
kurgja@memu.ee, tel 5860 0025