Baltikumi, Euroopa ja Põhjamaade esindajad kohtuvad Lätis, et arutada sõjaajaloo pärandi turismi rolli ajaloohariduses

PRESSITEADE

10. jaanuaril toimub Riias rahvusvaheline konverents “Sõjaajaloo pärandi kaasamine turismi ja ajalooharidusse”, mis ühendab ajaloo, hariduse ja turismi. Sellele järgneb 11. jaanuaril Läti jõululahingute mälestusüritus, kus toimub lahingute taaslavastus, mis on näide ajaloo tutvustamisest läbi praktiliste kogemuste. Konverentsil osaleb üle 120 inimese, sealhulgas sõjaajaloo pärandi objektide omanikud, muuseumide ja koolide esindajad, ajalooõpetajad, teadlased ja turismispetsialistid Lätist, Eestist ja Leedust.

Baltikumis, Euroopas ja Põhjamaades on endiselt peamiseks väljakutseks see, kuidas esitada ajalugu kaasahaaravalt, ilma et see kaotaks publiku, eriti kooliealiste noorte tähelepanu. Sõjaajaloo pärandi turism pakub võimaluse ajaloo õppimise toetamiseks, tekitades huvi ajalooliste faktide autentse esitusega. Rahvusvaheline koostöö ja kogemuste vahetamine Baltikumi, Euroopa ja Põhjamaade tasandil annab võimaluse rikastada ajaloo õppekavasid laiema piirideülese vaatenurgaga.

Konverents on platvorm kogemuste vahetamiseks ja arutlemiseks, kuidas sõjaajaloo pärandi turismi kaudu ajalugu tutvustada.

Konverentsi põhiteemad:
► Balti riikide iseseisvuse lugu
Konverents algab Läti, Eesti ja Leedu jagatud kogemuste uurimisega sõjaajaloo pärandi turismi arendamisel, keskendudes Balti riikide iseseisvuse loole I maailmasõjast tänapäevani. Ajalooekspertidega koostöös loodud militaarajaloo pärandi turismiportaal https://militaryheritagetourism.info/en sisaldab nüüdseks juba 845 endist militaarobjekti. Paljudel neist on külastajaprogrammid, mille abil külastajad kogevad nende paikade lugusid. Andmebaasis on ka 300 isiklikku lugu, 264 ajaloosündmuste kirjeldust seitsmest ajaloolisest perioodist, 126 üksikasjalikku ajalooliste teemade tutvustust ja 26 reisimarsruuti Balti riikides. Militaarajaloo pärandi turismi arendamist tutvustab Läti Maaturismi Ühingu president Asnāte Ziemele.
► Militaarobjektide ümberkujundamine ja nende lugude jagamine erinevate sihtgruppidega
Kuidas tagada usutav isiklik lugu, mis on ka ajalooliselt tasakaalus ja asjakohane publikule, kellel pole sellest perioodist isiklikke mälestusi? Thomas Tram Pedersen, ajaloolane, Külma Sõja Muuseumi asutaja Stevnsfortis, Taani
► Ajad muutuvad. Külma sõja õppetunnid
Haridus, kooligruppide külastused ja külma sõja taaslavastused Hollandis. Ben de Vries, ajaloolane ja Hollandi Kultuuriministeeriumi Kultuuripärandi Agentuuri programmijuht, Holland
► Külm sõda Suurbritannia koolide õppekavas
Haridusasutuste ja sihtrühmade kaasamine iga-aastaste ürituste ja haridusprogrammide abil, mis on kooskõlas koolide õppekavaga, et tõsta teadlikkust külma sõja pärandist ja edendada külastajate kaasatust. Milka Blagoeva Ivanova, Külma Sõja võrgustik, Suurbritannia
► Talvesõja muuseum lahinguvälja asukohas: külastajate huvi säilitamine
Euroopa suurim Talvesõja muuseum keskendub meelelistele kogemustele ja inimlikule lähenemisele sõja ajaloole, jagades külastajatega lugusid sõdurite ja tsiviilisikute elust sõja ajal. Reima Haapoja, Minna Torkkola, Talvesõja muuseum Raatteen Portti, Soome
► Mälestusturism Flandria väljadel: tähendusrikas kogemus noortele
Mälestusturism on Visit Flandersi põhirõhk, meelitades Flandria väljade lahinguväljadele ja sõjamälestusmärgide juurde rahvusvahelisi külastajaid. Veerle Viaene, Visit Flandersi pärandikoordinaator, Belgia
► Arutelu
Suur osa konverentsist on pühendatud osalejate küsimustele ja ettekannetele järgnevatele aruteludele. Arutelusid juhib ajaloolane Valdis Kuzmins Läti Sisekaitseakadeemiast.


Jõululahingute mälestusüritus 11. jaanuaril
11. jaanuaril toimub jõululahingute mälestusüritus, mis on praktiline näide konverentsil arutatud teemadest ja pakub emotsionaalselt kaasahaaravat praktilist ajaloolist kogemust. Üritus algab jõululahingute taaslavastusega kell 14.00 Antiņciemsi kalmistu lähedal, millele järgneb mälestustseremoonia Mangaļi talukohas, Läti Noorsookaitse vande andmine ja kõned. Militaarajaloo pärandi turismi projektide partneritel Lätist, Leedust ja Eestist on üritusel infopunkt, kust külastajad saavad hankida ka äsja ilmunud Balti riikide sõjaajaloo pärandi turismikaardi. Ürituse lõpetavad tõrvikuvalgel rongkäik ja mälestuskogunemine Ložmetējkalnsis lõkke ja lauludega.

Jätkame Balti riikide ühise iseseisvuse loo jagamist militaarajaloo pärandi turismi abil motoga:
"Tugev eile – vaba täna!"


Korraldajad
Konverentsi korraldab Läti Maaturismi Ühing koostöös Eesti Maaturismi Ühinguga. Konverentsil osalevad sõjaajaloo pärandi projekti partnerid, kes investeerivad projektitoetuste abil oma militaarajaloo pärandi turismiobjektidesse, muutes need ligipääsetavamaks ja erinevatele sihtrühmadele (sealhulgas koolinoortele) kaasahaaravamaks. Samuti ajaloo ja riigikaitse õpetajad mõlemast riigist.

Konverents toimub Interreg Eesti-Läti piiriülese koostöö programmi rahalisel toel projekti "Improved Accessibility of the Latvian-Estonian Military Heritage Tourism Product" (Ligipääsetavuse parandamine Läti-Eesti sõjaajaloopärandi turismitootele) raames.

Pressiteade kajastab autori vaateid. Programmi korraldusasutus ei vastuta, kuidas seda teavet kasutatakse