Uudised

Oktoober 2023
Reisiajakiri Lonely Planet
tähistab tänavu oma 50. juubelit uue väljaandega, mis sisaldab soovitusi 2024. aasta parimate sihtkohtade, reiside ja elamuste osas. Kategoorias "Jätkusuutlikkus" on esikümne hulgas ka Baltimaid läbivad Euroopa kaugmatkarajad – E9 Ranniku matkarada ja E11 Metsa matkarada.
Lonely Planeti reisijuhti usaldavad reisijad üle kogu maailma, et ammutada inspiratsiooni ja planeerida oma reise. Iga-aastane väljaanne Best in Travel 2024 valib parimad kandidaadid viies kategoorias: 10 parimat riiki, 10 parimat piirkonda, 10 parimat linna, 10 kõige väärtuslikumat sihtkohta ja 10 kõige jätkusuutlikumat sihtkohta.
Kaugmatkarajad valiti reisijuhti mitte ainult kauni ja mitmekesise looduse tõttu, vaid ka turismipakkumise kvaliteedi tõttu, mis muudab looduse reisijatele kättesaadavaks. Reisijate jaoks on oluline, et rajalõigud oleksid maha märgitud nii, et oleks võimalik kasutada kohalikke majutuskohti, vähendades seeläbi matkajate vajadust õues ööbida. Vähem oluline pole ka mastaap - Läti, Leedu ja Eesti kui Balti riikide üks ühine ja äratuntav sihtkoht, kuhu on võimalik jõuda erinevatest maailma riikidest.
Matkaradade kui säästva turismitoote idee põhineb koostööl kõigi nende vahel, kes neid radu kasutavad ning nende ümber elavad. Loodus meelitab matkajaid, samas kui neile vajalikke teenuseid, nagu majutus, toitlustus, transport, info, pakuvad kohalikud ettevõtjad. Seetõttu vastutab raja eluea eest igas raja etapis kohalik kogukond – ettevõtjad koos omavalitsuste ja teiste huvilistega. Nüüd, kus rajad on juba veid tuntust kogunud, on kohalike ettevõtjate, omavalitsuste, matkahuviliste ja looduskaitse koostöös suurepärased võimalused matkajatele uute teenuste ja pakkumiste loomiseks.

Loe Lonly Planet artiklit lähemalt SIIT!

PS!
Projekti Accessible Hiking käigus tehakse ligipääsetavuse parandamiseks sihtgruppe kaasates parendusi ja kohandusi mitmes raja lõigus. Koos projekti partneritega pilooditakse uusi lahendusi ning kogemusi jagatakse edasi teenusepakkujatele ja rajakorraldajatele kogu Metsa matkaraja ja Ranniku matkaraja võrgustikus.


November 2023
Matkahuviliste kogukond kasvab jõusalt. Seetõttu on Eesti-Läti ühisprojekt "Accessible Hiking" võtnud nõuks parendada Baltimaid läbivate Euroopa kaugmatkaradade – E9 Ranniku matkarada ja E11 Metsa matkarada – ligipääsetavust ja kättesaadavust erinevatele ühiskonnagruppidele, sealhulgas väikelastega pered, eakad, liikumisraskustega inimesed jne. Koostöös neid kogukonnagruppe esindavate organisatsioonide ning projektipartneritega Lätist ja Eestist töötatakse välja ligipääsetavuse lahendused, mis annavad võimaluse laiemale kogukonnale matkakogemust nautida.
7.-8. novembril toimub Saulkrastis (Lätis) töötuba, kus osalejad Norrast, Inglismaalt, Itaaliast, Eestist ja Lätist jagavad praktilisi kogemusi ja lahendusvõimalusi matkamise keskkonnasõbralikkuse parandamiseks erinevatele kogukonnagruppidele. Pärast ettekandeid ja arutelusid toimub ühismatk Ranniku matkaraja lõigul Saulkrastis. Järgmisel päeval on kavas ühismatk Lilastelt Carnikavale, kus projekti raames töötatakse välja ratastoolis inimestele mõeldud keskkonnasõbralik ligipääsetavuse lahendus.
Kõik huvilised, keda teema kõnetab, on oodatud osalema ja ühiselt arutlema antud teemal.

Vaata ürituse täpsemat ajakava SIIT!