Sõjaajaloo pärandi objektid ja näitused valmistuvad turismihooajaks

Jääb lootus, et sõjad siinmail jäävad alatiseks ajalukku.
Sõjaajaloo pärandi turismiprojekt Eestis ja Lätis on lõpusirgel. Täna oleme olukorras, kus ukrainlaste kangelaslikkus tuletab meelde asju, mida eestlased ja lätlased on enam kui 100-aastase omariikluse jooksul kogenud, alustades iseseisvuse saavutamisest, kaotamisest ja seejärel selle taastamisest.

Kuidas said Lätist ja Eestist iseseisvad riigid? Mis oli enne seda? Kas meile kingiti vabadus? Miks olime sajand tagasi nii kiuslikud, et ei tahtnud elada Vene tsaari, Saksa keisri ega hiljem ka Nõukogude Liidu võimu all? Põhjused sõjaajaloo pärandist rääkida on palju! Mineviku märgid - kaevikud, punkrid, lahingupaigad, langenud sõdurite mälestusmärgid, okupantide kunagised sõjaväeterritooriumid ja raketibaasid - on endiselt alles ja igal neist on oma lugu. See on elav ajalooraamat, mis aitab meid mõista, et vabadusel on hind, mille maksid meie esivanemad ja maksavad meie kaasaegsed tänapäeval.

Sõjaajalool põhinev turism.
Kutsume külastama kohti, kus toimusid olulised ajaloolised sündmused Eestis ja Lätis. Juurdepääs on enam kui 600 militaarpärandi objektile, sealhulgas muuseumid, kindlustused, sõjavarustuse väljapanekud, rajad, punkrid, lahinguväljad, sõjaväelinnakud, infrastruktuur ja mälestuspaigad. Iga objekt on seotud konkreetse ajalooperioodiga:

  • Esimene maailmasõda/ Vabadussõjad 1914-1920
  • II maailmasõda, 1939-1945
  • Rahvuslik partisaniliikumine - metsavennad 1944- ~1957
  • Nõukogude okupatsiooni all/ Teel iseseisvuse taastamise poole 1945-1991.

Sõjaajaloo pärandi turismitoote kodulehekülg https://militaryheritagetourism.info
Kirjas üle 600 sõjalise pärandi objekti, mis on järjestatud ajaskaalal, keskendudes kõige olulisematele sündmustele, isikutele ja lugudele. Ajaskaalal on 156 sündmust ja 145 militaarpärandi ajalooga seotud teemat. Veebilehel on ka üle 200 ajaloohuviliste saadetud loo, mis ei pretendeeri ajaloolisele faktilisele tõele. Lehe külastajad saavad lisavad oma mälestusi ja lugusid kommentaaride sektsiooni.

Sõjaajaloo pärandi turismitoote reisijuhis on kirjas objektide asukohad, teenused, kontaktid, lisaks kaart, mis tähistab 173 sõjalist pärandpaika ja 12 soovitatud reisimarsruuti ning lisainfo objektide lähedal asuvatest majutus- ja toitlustuskohtadest. Reisijuht on sobiv reisi planeerimiseks nii üksikisikutele kui reisikorraldajatele.
Reisijuht on allalaetav: https://militaryheritagetourism.info/en/info/publications

Sõjaajaloo pärandi objektid ja näitused valmistuvad turismihooajaks, neist mitmed on lähiminevikus projekti raames täiendatud ja korrastatud.

Soovime kõigile edukat turismihooaega, mis on täis uusi avastusi!

Anneli Kana
MTÜ Eesti Maaturism
eesti@maaturism.ee