Raamatukogud üle Eesti loevad Sauna-aasta 2023 raames!

MTÜ Eesti Maaturism
PRESSITEADE
31.01.2023
Raamatukogud üle Eesti loevad Sauna-aasta 2023 raames!

Eilse esimese Eesti kirjanduse ja homme algava Eesti sünnipäevakuu raames toome tähelepanu saunaga seotud kirjandusele - talletatud saunakultuurile, -pärandile, -kombestikule.
Veebruarikuu jooksul teeb üle-Eesti 60 raamatukogu enda juures saunakirjanduse näituse ning paljud osalevad ka saunateemaliste raamatute ettelugemisel - raamatukogu loeb!

„Kuna sauna-tava on suuremas osas Eestis jõudnud katkematult tänapäeva, siis tasub meenutada ja edasi anda ka neid saunatarkusi, mida oma peres ja kogukonnas on järgitud, või järgitakse veelgi. Millal ja kuidas sauna kütta, kuidas saunaks valmistuda ja häälestuda, kuidas sauna ja saunalisi teretada, kuidas saunas toimetada jms“ ütles rahvakultuuri ja pühapaikade uurija Ahto Kaasik.
Igas Eesti piirkonnas on saunaga seotud erilisi rituaale ja kombeid, osad paremini salvestatud, teised vajaksid eestvedamist talletamiseks.

Ülemaailmselt on soomlased suured saunaentusiastid, on aeg neile pakkuda tõsist konkurentsi eestlaste saunakultuuri mitmekesisusega. Kodulehel www.sauna2023.ee on üle 180 sauna ja 26 saunaliigi.
Ettelugemine on muutumas laiemaks trendiks. Näiteks pürib meie põhjanaabrite pealinn Helsingi lausa maailma lugemispealinnaks ja koolides on iga nädal raamatu lugemise tund. Sauna-aasta raames on raamatukogud valinud enda äranägemise järgi saunateemalise laste-, koka-, arhitektuuri-, ajaloopärandi-, eluloo- või taimeraamatu, millest loetakse üks peatükk. Raamatuid loetakse sauna2023 Facebook lehel alates 1. veebruarist.

Sauna-aasta idee autor on ajakirjanik Rein Sikk ja eestvedaja Eesti Maaturismi Ühing, kes viimased aastad on muuhulgas tegelenud Eesti Saunatee võrgustiku ülesehitamisega ja kuulub alates 2022. aastast Ülemaailmsesse Sauna Assotsiatsiooni (ISA).

PS! Eesti Maaturismi Ühing on loodud aastal 2000 ning ühingusse kuulub täna ligemale 300 liiget üle Eesti