Pühad maal - välitegevused õues

Mitmed ettevõtted keskenduvad sellel aastal välitegevustele ning teevad kõiki tegevusi õues. Enne kõike on oluline liikumine värskes õhus ja iga ilmaga. Vastavalt ilmastikule antakse matkalistele nõu kuidas riietuda ja milline riietumisviis on matkamisel (metsas, rabas, jookusrajal) kõige parem. Eesmärk on julgustada ning liikuda ka vihmase ilmaga. Hea ütlus on „ mine matkale halva ilmaga ning kõik võrratud ja looduskaunid kohad on ainult sinu päralt“

Oma pere, väikese sõpruskonna või töökollektiiviga saab terve olles kestvat pimedat jõuluootuseaega siiski helgemaks muuta.
Hoiame Eesti elu avatud!
Ettevõtjad maal leiavad Teile sobiva võimaluse - võtke meiega vaid ühendust!

JÕULUPIDU METSAS (pakkuja: Sarve Talu, Võrumaa)

EESTI PIIMANDUSMUUSEUM  valmistub haldjamaaks ja ootab külla lasteaia- ja algklassi lapsi. Haldjad tegutsevad väikeste lastegruppidega ja ainult eelbroneeringuga. Valmistatakse ingleid, kaunistatakse piparkooke ja vaadatakse nukunäidendit.

ROOSTA PUHKÜLAS Läänemaal on suur valik majasid, mis on ideaalsed pere- ja paaripuhkusteks, ilma et riskiks enda ja teiste tervisega praegusel ajal. Konverentsiruumid, mis on üldiselt täidetud ettevõtete pidustustega pakume välja peredele ja väikestele seltskondadele jõuluistumisteks (need on piisavalt suured, et täita Covid-19 ohutusnõudeid). Vabas õhus oodatakse inimesi looduses jalutama, disc golfi mängima, seiklusparki ronima (ettetellimisel), ratsutama (kohalikud hobused kes teevad kelgusõite ja rahulikumaid jalutuskäike küla vahel), lumise ilmaga talviseid tegevusi harrastama (suusatamine, kelgutamine).

HELLENURME VESKIMUUSEUM (www.veskimuuseum.ee) pakub valida nii õues olemise kui tubaste tegevuste vahel - puutööõpitoad, õueköögis söömine. Veskiekskursioon ise on ka peaaegu nagu õuetingimustes.
Leivakojas saab järgida 2+2 reeglit.

KILPLASTE KÜLA Järvamaal pakub erinevaid jõuluprogramme:
KÄSITÖÖ ÕPITOAD PEREDELE, SELTSKONDADELE VÕI TULE ÜKSINDA: Kui soovid valmistada sõpradele või pereliikmetele ise jõulukinke või anda endale võimalus loomis- ja avastamisrõõmuks. Erinevad töötoad eneseteostajatele ja loojatele (küünalde kaunistamine dekupaaztehnikas, küünlaaluse kaunistamine, erivärviliste-erikujuliste nahasõbralikust glütseriinseebimassist küünalde tegemine, portselannõude maalimine, riidest kotile või T-särgile tekstiilivärvidega maalimine, siirdepiltidega nõude kaunistamine, viltimine, polümeersavist külmiku magneti või ehete tegemine, keraamika töötuba ja palju muud).
PIPARKOOKIDE TEGEMINE: Valmistame ise taignast jõuluteemalisi ja loomakujulisi piparkooke (räägime teile ka toredad lood sinna juurde) ja kokk paneb piparkoogid ahju küpsema. pärast õuest tulekut maitsevad need kuuma tee või kakaoga ülihästi.
TEGEVUSED ÕUES: Humoorikas elamusretk pargis + Kilplaste Nõukojas väike näidend ja kilplaste leiutiste näitus, tutvume kilplaste söögikommete ja söögiriistadega, lisaks väike kepphobustel kappamise võistlus. Pargis saab möllata mänguväljakul, kiikuda, mängida täpsusviskemängu, lume korral saab teha lumememmesid või ehitada lumekindlust.
TOITLUSTAMINE: Võimalus tellida sooja toitu, peolaua toitusid, küpsetisi.
Kõikide teenuste puhul tagatakse külastajatele kriisiaegsete nõuete täitmine ja ootame sama ka külalistelt.

Loodusmatkasid pakkuv NATOURESTon samuti välja tunud toreda pakkumisega neile, kes soovivad tähistada jõulupidu sõprade ja kolleegidega erilisel moel. Nende sõnumisk on, ettule küpsetame verivorstid koos ja teeme jõhvikakoogi kohapeal valmis. Aja ja koha (Kõrvemaa, Kakerdaja või Lahemaa) valid ise, meie korraldame kõik kohapeal. Aitab laua taga istumisest, tule metsa!

POKUMAA Lõuna-Eestis pakub jõuluprogrammi asemel sellel aastal talveprogrammi "Puuko, pokud ja puuslikud". Jutustatakse lugusid puuslikest, vaadatakse on üleval E. Valteri puuslike näitus, mängitakse talveaja rahvamänge, matkatakse Puukoga ja tema muhedal juhendamisel meisterdatakse oma puuslik

VALGEJÕE VEINIVILLAS Harjumaal on võimalik pidada õuejõulupidu, kus koos ehitakse ära metsalagendikul kasvav jõulupuu, tehakse suur metsamehe lõke ja süüakse lõkke kohal pajas valminud pajarooga, maitstakse erinevaid veine ja soovi korral saab ka ise omale kingituseks pudeli veini villida.
Koostöös Hara sadamaga pakub Valgejõe Veinivilla veel ühte võimalust. Pärast ekskursiooni maaliliselt räämas, kuid uuele elule ärkavas militaarsadamas saab pidada glamuuripiknikku kohalike veinide ja suupistetega varjulises lükandustega katusealuses.

METSANURME KÜLAKESKUS Harjumaal lähtub samuti riigipoolsest üleskutsest "Hoiame Eesti elu avatud". Selleks pakutakse lühemaajalisi kokkusaamisi, mis suuremas osas õues. Külakeskuse juures on võimalik sündmus korraldada ka välilaval, kus ikkagi katus pea kohal. Pakutakse ka pikemaid ja lühemaid matkasid, pimedas tehakse seda laternate valgel. Söögiks pakutakse soovi korral lõkketoit- lahtisel tulel "grillitud" verivorstid on paremadki kui ahjus küpsetatud! Väikestele gruppidele võimaldatakse ohutut distantsi ka majas sees kaminasaalis.

KÕRVEMAA MATKA- JA SUUSAKESKUS Harjumaal on samuti jõuludeks valmis.
• Jõuluprogrammid gruppidele õuetegevustena 
• Jõuluhommikumatkad täiskasvanutele 
• Avatud jõulumatkad peredele ja sõprusseltskondadele
o 25.12 
o 26.12
o 27.12 
Toitlustamist pakutakse gruppidele õuetingimustel ning meeleolu loomiseks tehakse seda pikniku vormis lõkkeplatsidel.

VASTSELIINA PIISKOPILINNUSE KESKAJA ELAMUSKESKUS Võrumaal ootab vaatamata hetke olukorrale külla kõiki, kel huvi linnuse ajaloo vastu (sealhulgas ajaloost teada saades saab külastab linnusevaremeid), samuti neid kellel huvi palverännu vastu. Elamuskeskuse kompleksi kuuluvad kaks maja, mõlemas palju avastamistväärt. Kuna elamuskeskus on suur, siis ruumi on piisavalt hajutamiseks.
Pakutakse elamuslikku ringkäiku linnusevaremetes väiksematele seltskondadele ette teatamisel, ka õhtusel ajal, kus saatjaks võbelev küünlaleek ja kus saab kuulda linnuselegende ning elust keskajal.
Hetkel on linnuses planeeritud korraldada üks õhtune sündmus 16 detsembril, algusega 18.00, mil toimub ettevalmistatud ja suurejoonelisem retk. Samas on linnus valmis pakkuma ette teatamisel päevast ringkäiku linnuses koos linnuseemanda või linnuseisandaga.
Lastel on võimalus avastada linnust läbi Musta rüütli mõistatusmängu, kus abiks Musta rüütli vihjed. Saadakse teada, mis Must rüütel tahab lastele öelda.

MOOSKA SUITSUSAUNATALU Võrumaal pakub võimalust mõnusaks talviseks õuepäevaks, kus paaritunnisel loodusretkel pühale Vällamäele hingatakse hinge helgeks. Keedetakse Mooska Suitsusaunatalus lõkkel pinuroog. Räägitakse esivanematest ja esivanematega suhtlemise kombestikust ja koostatakse 3 põlvkonna pereringi esivanematega suhtlemiseks.
Piilutakse Mooska talu suitsusaunadesse ja tutvutakse UNESCO vaimse kultuuripärandi esindusnimekirjas oleva Vana Võrumaa suitsusauna kombestikuga
Oodatud on pered ja väikesed sõpruskonnad.

Lisaks kutsume endale sobivaid maitseelamusi leidma Eesti Toiduteelt ja Liivimaa maitsete võrgustikust.

Matkamiseks leiate ideid Ranniku matkarajalt ja Metsa matkarajalt - puhas rõõm looduses liikumisest!

PS! Turismitalud: paneme pakid kas või põõsa alla, aga jõulud ära ei jää!