Maailma esimene teadaolev saunaarutelufestival toimub 10. ja 11. mail Tartus

Maailma esimene teadaolev saunaarutelufestival toimub sel nädalavahetusel, 10. ja 11. mail Tartus.

Kahepäevane arutelufestival saunades Alasti tõde ühendab Tartu 2024 põhiprogrammi raames traditsioonilise saunatamise ja vestlusringid. Sauna-ala ehitus algas teisipäeval, 7. mail, ning festival toimub reedel-laupäeval 10.-11. mail 2024 Emajõe rannas, Lodjakoja külje all.
Festivalialal on avatud 13 erinevat sauna, kus on 11 arutelulava – saunalava ongi koht aruteludeks. Lisaks on laupäeval võimalik eraldi piletiga sõita festivalilt Mooska suitsusauna. Kõik arutelud peetakse dialoogivormis, st kõik saunalised osalevad vestlustes. Eesmärk on luua usalduslik keskkond, mis on saunas loomulik ja tavapärane. Arutelud peetakse ilma tiitliteta, neid ei salvestata ega striimita.

„Tänane ühiskondlik debatt on enamasti täis viha ja vastandumist. Saunalavadel praktiseeritav dialoog tuleb viia inimesteni,“ leiab ürituse vastutav produtsent, Soome Instituudi juhataja Hannele Valkeeniemi.
Festival sünnib soomlaste ja eestlaste koostöös. Emajõe rannale jõuavad valdavalt eesti saunad, Oulu 2026 meeskond ehitab pop-up sauna kohapeal. Festivalile tuuakse ka rindesaun, suur telksauna, mida testitakse esimest korda Alasti tõe festivalil. Rindesaun jõuab pärast festivali Ukrainasse Saunas for Ukraine ja HUUM ühise heategevusprojekti raames, mis kogub vahendeid auto- ja pesemissaunade sisustamiseks. Praeguseks on varustatud saunadega 5 autot ja veel 5 on plaanis juurde ehitada.
Festivali erisaun on Tartu Ülikooli Skytte poliitikauuringute instituudi poliitiliste saunaarutelude sari. Laupäeval, 11. mail muutub Signildi saunalaev neljaks tunniks „eurolaevaks,“ kus räägitakse Euroopa Liidust – Eestil täitus just 20 aastat Euroopa Liidu liikmena.

Saunaaruteludes on moderaatorite roll erinev tavapärastest paneelvestlustest või intervjuudest. Moderaator lükkab arutelu käima, kuid selle suuna määravad osalejad. Dialoogivormi mõte on kuulata teisi, haakuda eelkõneleja jutuga, rääkida oma kogemustest. Eesmärk ei ole vaidluses kedagi „võita“ ega veenda oma arvamuse õigsuses, vaid arendada ja laiendada mõtet. Dialoogimudel on kohandus Soomes välja töötatud Erätauko (Aeg maha/Timeout) meetodist.

Faktiinfo:

  • Festival algab reedel kell 17.00 tervituskõnedega, mh astub üles Rahvusvahelise Saunaliidu president Risto Elomaa.
  • Pressisaun toimub kohe peale avamist u 17.15 Lodjakoja saunas. Ajakirjanike küsimustele on vastamas mh Oulu 2026 kultuuripealinna juht Piia Rantala-Korhonen, ilmselt maailma ainus saunaprodutsent Katri Tenetz Oulu Rantasaunaseurast, Rahvusvahelise Saunaliidu president Risto Elomaa, Eesti Maaturismi saunaprojektide eest vastutav Elin Priks.
  • Pressisaun avaneb ka laupäeval festivali esimesel tunnil kell 15.00.
  • Saunavestlused algavad mõlemal päeval täistundidel. Laupäeval kell 17 (peale avamist), kell 18 ja pühapäeval kell 16, 17 ja 18. Saunaarutelusid ei salvestata, ent osalejaid saab intervjueerida pärast vestlusringe.

Arutelu eestvedajateks (leilimeistriteks) on mh „saunaminister“ Rein Sikk, Ukrainasse rindesaunade korraldaja Ilmar Raag, filmi „Savusanna sõsarad“ produtsent Marianna Ostrat, kirjanik Mika Keränen, Levila asutaja Daniel Vaarik, Tartu ülikooli maailmaülikooli projektijuht Triinu Laan, Tartu Ülikooli Skytte poliitikauuringute instituudi teadlased Piret Ehin, Urmas Hõbepappel ja Maili Vilson, ajakirjanik Marti Aavik, saunaaktivist Marko „Pluuto“ Puksing, Tampere maja peremees Sakari Neuvonen, Tampere vanima avaliku sauna Rajaportti saunakütja Alexander Lembke, metsaekspert Liis Kuresoo, Kagu-Eestis suitsusaunakultuuri edendavad Eda Veeroja ja Helen Moppel, Oulu 2026 tiimist Katri Tenetz, Kati Koivunen, Piia Rantala-Korhonen ja Katri Kärkkäinen.

Saunad jagunevad kolmeks teemaks: rohe (keskkond/rohemõtlemine), Rehe (traditsioonid) ja Rahu (rahu). Festival lõpeb mõlemal päeval rahustava saunatseremooniaga.

Rohkem infot: Hannele Valkeeniemi, hannele.valkeeniemi@finst.ee, +372 5688 6939
Info:
https://finst.ee/mis-on-alasti-tode-korduma-kippuvad-kusimused/ (Eesti keeles)
https://finst.ee/fi/mis-on-alasti-tode-korduma-kippuvad-kusimused/ (soome keeles)
Festival toimub:
Reede, 10. mail 2024 kell 17.00-21.00
Laupäeva, 11. mail 2024 kell 15-20
Koht:
Emajõe rand, Ujula 102, Tartu
Enamik vestlusi peetakse eesti keeles, kahes saunas on vestlus inglise keeles.