Kaitsealad avavad 24.mail külastushooaja

24. mail tähistatakse Euroopa kaitsealade päeva, et tuua inimesi loodusele lähemale. Eestis saab sel päeval külastada mitmeid kaitsealasid kohalike giidide juhendamisel, korraldatakse matku ja programme, toitlustamise eest kannavad hoolt kohalikud toidutootjad. Huvilised saavad tutvuda paarikümne kaitsealaga, sealhulgas kõigi kuue rahvuspargiga.

Tänavusel kaitsealade päeval on fookuses inimese tervise seos loodusega. Tunnuslausega “Tervis loodusest” juhitakse tähelepanu asjaolule, et liigirikkusest ning looduse heast seisukorrast sõltub ka inimese füüsiline ja vaimne tervis. Koos kohaliku giidiga on looduses liikumine turvaline ja põnev.

Lahemaal, Eesti vanimas ja suurimas rahvuspargis toimub sel päeval kümmekond matka lühematest kultuuriloolistest jalutuskäikudest pikemate kepikõnniretkedeni. Külastajaid viiakse Kalme, Muuksi ja Tsitre küladesse ning Käsmu poolsaarele. Kolgas saab tutvuda kunagise uhke mõisakompleksiga, Kolgakülas Lahemaal tehtud filmidega ja Eesti esimese mobiilse infokohvikuga, kus jagatakse teavet kaitsealade päeva kohta. Tammistul ja Uuris näidatakse, kuidas poollooduslikke kooslusi loomadega hooldatakse. Kakuväljal ootab avastamist käsitöökamber, Karepal ravimtaimeaed ja Kiiu-Aablas puukool. Avatud on kohalikud söögikohad, kodurestoranid MerMer ja Johannes ning Sagadi mõisa restoran pakuvad piknikupakke kaasa võtmiseks. Valgejõe Veinivillas saab söödavaid lilli maitsta.
Soomaa rahvuspargis toimuvad matkad ja muud programmid nii rahvuspargi piires, kui ka väljaspool nn. “Soomaa väravates.” Jõgedele saab matkata kanuudega ja traditsiooniliste ühepuulootsikute haabjatega. Kohalike giidide saatel saab minna avastama inimese poolt ammu maha jäetud ja nüüd looduse poolt üle võetud külamaastikke, kui ka teha jalutuskäigu toimekates külades. Tori Siidritalu kutsub tuurile õitsvasse õuna- ja viinamarjaaeda ning uudistama siidri tootmist.
Matsalu rahvuspargis toimuvad kanuumatkad Kasari jõel. Vaadeldakse kobraste tegevusjälgi ja nauditakse luhtade ilu. Hea õnne korral võib kohata metskitsi, kopraid, jäälindu ja kuulda rukkirääku.
Kõrvemaal korraldatakse nii jalgsi-, ratta- kui kanuumatku ning matkamaraton “Karu jälgedes”, kus tuleb end proovile panna ka rabajärves suplusega.
Kõikidele üritustele on vajalik eelregistreerimine.
Esmakordselt tähistati Euroopas kaitsealade päeva (European Day of Parks) Euroopa Kaitsealade Liidu (Europarc Federation) eestvedamisel 1999. aastal, mil möödus 90 aastat Euroopa esimeste rahvusparkide asutamisest. 24. mail 1909. asutas Rootsi Riigipäev korraga 9 rahvusparki. Kaitsealade päeva tähistatakse alates nende asutamise 90ndast aastapäevast. 
Üle-euroopalise kaitsealade päeval rõhutatakse kaitsealade, sealhulgas rahvusparkide tähtsust looduskaitses ning tuletatakse meelde Euroopa ühiseid loodusväärtusi ja abinõusid nende kaitseks.
Rohkem infot Eesti kaitsealade ja kaitsealade päeva tähistamise kohta saab: www.kaitsealad.ee