Balti riikide sõjaajaloo pärand koondatakse ühiseks turismipakkumiseks
PRESSITEADE
Militaarajaloo pärandi turismi pakkumine räägib Balti riikide iseseisvumise ühisest loost. Seni on veebilehel militaryheritagetourism.info üle 600 koha Eestis ja Lätis, kus saab tutvuda meie vabaduse ajalooga saja aasta jooksul alates riikide iseseisvumisest kuni tänapäevani. Ekspositsioonides tutvustatakse eriprogramme koolinoorte kaasamiseks ning keskkonnas ligipääsetavuse lahendusi, et kõik saaksid osa militaarajaloo pärandi turismi kogemusest.
Baltimaade ühine iseseisvuse lugu
Läti, Leedu ja Eesti iseseisvumise ajast kuni kõigi kolme Balti riigi iseseisvuse taastamiseni on säilinud palju – lahinguväljad, sõjaväelinnakud, ajaloolised fotod, mälestused. Need moodustavad ühise sõjaajaloo pärandi loo sellest, kuidas meie riigid I maailmasõja lõpus tekkisid, kuidas nad kaitsesid oma olemasolu vabadussõdades, kuidas II maailmasõda purustas kõik kolm riiki, miks metsavennad nõukogude okupatsioonile rohkem kui kümme aastat pärast sõda endiselt vastu panid ja kuidas iseseisvus pärast aastakümneid kestnud okupatsiooni taastati.
Koos Venemaa invasiooniga Ukrainasse on meie iseseisvuse ajaloos alanud uus etapp, mille kaasame ka sõjaaajaloo pärandi turismi. Nüüd on oluline rääkida ka sündmustest Baltikumis alates sõja algusest, näiteks seoses nõukogude aega ülistavatest monumentidest vabanemisega. Vene Föderatsiooni sooritatud sõjakuriteod olid ajendiks Balti riikides ja mujal Euroopas, et väljendada oma suhtumist II maailmasõjale pühendatud ja Nõukogude riiki kui totalitaarset ja kuritegelikku režiimi ülistavatesse objektidesse ja mälestusmärkidesse ning need lammutada või mõnel juhul – muuseumidesse viia. Oleme paljusid neist endistest paikadest koos nende lammutamise lugudega tutvustanud Military Heritage Tourism veebilehel.
Militaarajaloo pärandi turism Baltikumis
Militaarajaloo pärandi teema turismis, mille edasine eesmärk on luua Baltikumi ühine pakkumine, algatas viis aastat tagasi Läti maaturismi organisatsioon "Lauku ceļotājs". Tänu EL Interreg Eesti–Läti programmi 2014–2020 toetusele selgitati välja sõjaajaloo pärandi objektid, loodi internetiplatvorm ja alustati koostööd ajaloolastega. Projektipartnerid investeerisid tookord 36 sõjarajaloo pärandi objekti, et neid parendada ja turismipakkumisse kaasata. Sõjaajaloo pärandi turismi veebisait www.militaryheritagetourism.info sisaldab 668 objekti Lätis ja Eestis, 60 ekskursiooniprogrammi ning 15 temaatilist marsruuti. Seal on ka ajalooliste teemade, sündmuste ja isikute kirjeldused ajateljel, mis on loodud koostöös ajaloolastega ja aitavad konteksti paremini mõista.
2024. aastal on EL Interreg VI-A Läti-Leedu programmi 2021–2027 toel ka Leedu kaasatud Balti sõjaajaloo pärandi turismi veebilehele ning laiendatud Latgale, Sēlija ja Zemgale kohta käivat infot. Ühispakkumisele lisandub ligikaudu 300 uut sõjaajaloo pärandi turismiobjekti Lõuna-Lätis ja Leedus ning 10 uut turismimarsruuti, üksikutele objektidele luuakse audiogiidid. Investeeritakse ekspositsioonide täiustamisse Latgale kultuuriloo muuseumis, Viļakase muuseumis, Līvāni maakonna sõjaväepärandi matkarajal, Plokštinē (Leedu) külma sõja ekspositsioonis ning mitmele Latgale, Zemgale ja Leedu objektile luuakse audiogiidid.
Projektide koostöös ja uute projektide rajamisega varem tehtule on nüüd võimalik jutustada Läti, Leedu ja Eesti ühine iseseisvumise lugu täies mahus, kogu Baltikumi mastaabis.
Ajaloo õppimine turismi kaudu
Kui ajalugu pole koolis lemmikaine, aitab sõjaajaloo pärandi turism seda käegakatsutavalt ja läbi kogemuste tundma õppida: jalutades läbi kindlustuste ja kaevikute lahingupaikades, veetes aega partisanipunkris või vangikongis, kuulates lugusid sündmuste kohta nende toimumispaikades. Turismi kaudu saab õppida ajaloo fakte ja ette kujutada ka ajaloolist tegelikkust: nii oli, meiega on nii juhtunud.
Eriti oluline on, et noored mõistaksid ja tunneksid ajalugu. Oleme selleks ellu kutsunud uue EL Interreg VI-A Eesti-Läti programmi 2021-2027 toetatud projekti, mille raames loome programme, mis paeluksid ja köidaksid kooliealisi noori.
Kutsume teid osalema sõjaajaloo pärandi tundmaõppimises
● Sõjaajaloo pärandi turismi üks eesmärke on säilitada ajaloolisi tõendeid, mis järk-järgult hääbuvad. Turismiga seotud olles ei pruugi nad aga kaduma minna. Üheks näiteks on II maailmasõja ajal ehitatud sild üle Daugava, mis tagas Saksa sõjaväe taganemise. Tänaseks on sellest alles vaid sambad, kuid see on huvitav ajalooline tunnistus sõjasündmustest Ķegumi ümbruses. Säilinud on ajaloolised fotod ja lood silla ehitamisest, mis võimaldavad luua militaarajaloo pärandi turismiatraktsiooni. Võib-olla on veel palju selliseid tundmatuid ja läbi uurimata kohti, mida saaks kohalike ajaloohuviliste ning turismi- ja ajaloospetsialistide koostöös turismipakkumisse kaasata. Inspiratsioonivideo: https://youtu.be/y6dmt2tJU_w
● Militaarajaloo pärandi turismi veebilehel on lisaks ajaloolistele faktidele ka 293 projektimeeskonna üleskutsele vastanud inimeste esitatud või räägitud mälestuslugu. Inimeste isiklikud kogemused on osa meie ühisest ajaloost ja eneseteadvusest. Mida aeg edasi, seda vähem jääb inimesi, kes suudavad konkreetseid vanemaid sündmusi meenutada ja jutustada. Seetõttu kutsume teid üles lugusid dokumenteerima – neid kirja panema või nutiseadmega salvestama. Kutsume teid meiega jagama ajaloolisi lugusid, mida teate. Mälestused avaldame sõjaajaloo pärandi turismi kodulehel ja suhtlusvõrgustikes. Samuti saame sageli turistidelt kommentaare objektide ja lugude kohta, mida kodulehel avaldame – nüüdseks on neid juba üle 100.
Teave sõjaajaloo pärandi turismi kohta
● Veebileht www.militaryheritagetourism.info
● Facebookis ja Instagramis @militaryheritagetourism
● Militaarajaloo pärandi turismi reisijuhtides ja kaartidel: https://militaryheritagetourism.info/lv/info/publications
Tugev eile – vaba täna! See jääb Baltimaade ühise sõjaajaloo pärandi ja iseseisvuse loo motoks ja eesmärgiks.
Projekti “Ligipääsetavuse parandamine Läti-Eesti sõjaajaloopärandi turismitootele” (MIL-HER ACCESSIBLE) tegevusi toetab Interreg Eesti-Läti programm 2021–2027.
Projekti eesmärk on välja töötada ligipääsetavuse lahendused 11 sõjaajaloo pärandi objekti juures, et parandada ligipääsetavust erinevatele sotsiaalsetele gruppidele: kooliealistele noortele, nägemispuudega inimestele, liikumispuudega inimestele ja ärevushäirega inimestel
Kontakt:
MTÜ Eesti Maaturism
Anneli Kana, e-post: anneli@maaturism.ee
Liisa Lehtpuu, e-post: liisa@maaturism.ee
Eesti Maaturismi Ühing, www.maaturism.ee
Pressiteade kajastab autori vaateid. Programmi korraldusasutus ei vastuta, kuidas seda teavet kasutatakse.