Projekt - Scale up together
Rahvusvaheline koostööprojekt "Scale up together!" (Kasvame koos).
Taust: Kohalik toit, käsitööna valminud toit, ehtsad ja mahedad tooted, toiduturism ning agroturism on kasvavad trendid. Nii turistid kui ka kohaliku linnlased otsivad üha rohkem võimalusi ligipääsuks värskele kohalikule toidule, mis peegeldab piirkonna kultuuri, maitseid ja identiteeti. Samuti juhivad globaalsed kestlikkuse väljakutsed fookust üha enam kohalikule toidule. Seega pole ime, et kõik globaalsed arengusuunad ettevõtluses, turismis ja toidusektoris viitavad kohaliku toidutootmise suurele kasvupotentsiaalile.
Samas seisab toidutootmine maapiirkondades – kus see on sageli koondunud – silmitsi tõsiste sotsiaal-demograafiliste probleemidega: tootjad vananevad ja lähevad pensionile ning traditsioonilistel ärimudelitel põhinev tootmine ei ole majanduslikult jätkusuutlik. On vaja uusi ideid, lähenemisi ja mudeleid. Seetõttu on just nüüd õige hetk aidata kasvada uutel ambitsioonikatel ettevõtetel, kes soovivad maapiirkondadesse jääda ja sealseid võimalusi innovaatiliste ärimudelite ning toodetega täielikult ära kasutada.
Selline uuenduslik lähenemine on oluline mitte ainult toidusektori konkurentsivõime jaoks, vaid ka maapiirkondade elujõulisuse ja nende tihedama seotuse tagamiseks linnade elanike ja ettevõtetega.
Väljakutsed: Kohaliku toidu tootmisele keskendunud ettevõtted on väikesemahulised. Paljud neist soovivad aga kasvada, mitte lihtsalt ellu jääda ning rajada äri omaenda väärtuspõhistele põhimõtetele. Neil võib olla suurepärane idee, kuid tihti ollakse kinni vanades ärimudelites ega osata leida innovaatilisi lahendusi, mis sobiksid nende ettevõtte suuruse ja tootmismahtudega. Paljud ettevõtted on tootmiskeskse mõtlemisega ega oma piisavalt objektiivset teadmist turu vajadustest. Neil puuduvad ka vajalikud oskused ja teadmised kestlikkuse ning äriarenduse kohta.
Projekti eesmärk: Projekt toetab maapiirkondade toidutootjate kasvu, arendades tooteid, oskusi ja koostöövõrgustikke. See aitab väikestel ettevõtetel siseneda uutele turgudele, kasutades ära turismi ja teenindussektori võimalusi.
Projekti kolmeastmeline lähenemine — innovatsioon, õppimine, laienemine — hõlmab selliseid tegevusi nagu innovatsioonilaagrid, katsetused (pilootprojektid) ja ühine turundus. Piiriülene koostöö tugevdab oskusteavet, suurendab kohalike toodete nähtavust ja toetab kestlikku ettevõtlust maapiirkondades.
Sihtgrupiks on väikesed toidutootjad ja toidusektori väike- ja keskmise suurusega ettevõtted. Projekti tulemusel valmivad uued tooted ja ärimudelid, mis suurendavad konkurentsivõimet ja elujõulisust kogu Kesk-Läänemere piirkonnas.
Projekt pakub tuge läbi piiriülese innovatsiooni- ja kasvuprotsessi, kasutades tööriistu nagu:
- Ärimudeli lõuend (Business Model Canvas)
- Sprints, innovatsioonilaagrid (innocamps), mentorlus
- Tagasiside turult ja sidusrühmadelt
- Ühised turundus- ja turuletuleku tegevused
Peamised tegevused:
- Teadlikkuse tõstmine ja inspireerimine – parimate praktikate jagamine suurema hulga ettevõtetega.
- Piiriülesed innovatsioonilaagrid – 2 laagrit (kuni 40 ettevõtet), 2–3 päeva, idee valideerimine ekspertide ja sihtrühmade abil.
- Ettevõtete valik piloottegevusteks – 24–30 ettevõtet (6–9 igast piirkonnast).
- Sprints – valitud ideede testimine reaalsetel klientidel (4 tsüklit).
- Cross-border pitch-üritus – müügiettevalmistus, investorite ja turustajate kaasamine.
- Pilootprojektid ja testturundus – ekspertide tugi, uute turustuskanalite loomine (digitaalne, turism, kogukonnapõhine põllumajandus jne).
- Äriplaani uuendamine – vertikaalne ja horisontaalne kasvustrateegia, investeeringute leidmine.
- Piiriülene võrgustumine ja õppereisid – vahetusprogrammid, nt ERASMUS Young Entrepreneur kaudu.
Projekti kestvus: 01.05.2025 – 30.04.2028
Projekti partnerid: University of Helsinki, Ruralia Institute (Soome, juhtpartner), Företagsam Skärgård RF (Ahvenamaa), Estonian Rural Tourism (Eesti), Swedish Archipelago Association/Skärgårdarnas Riksförbund (Rootsi)
Projekti kogueelarve (3 riiki, 4 partnerit) 1 042 313,26 EUR, millest Euroopa Regionaalarengu Fondi (ERDF) toetus on EUR.