http://www.maaturism.ee/index.php?id=maaturismi-ettevotjad-kutsuvad-kylla-2019
Maaturism Eesti Saunatee Eesti Toidutee Liivimaa Maitsed Sündmused 2019 Eesti saared Liikme info Kontakt
 - Abruka
 - Aegna
 - Kassari
 - Kihnu
 - Prangli
 - Ruhnu
 - Vormsi

Manilaid

Prindi leht
Väikesaared

Manilaid asub Pärnu lahe suudmealal Lao ranniku lähedal. Ligi viie kilomeetri pikkuse ja kohati vaid poole kilomeetri laiusele saarele saab sõita Munalaiu sadamast. Lähim kaugus mandrist on 800 meetrit. Manilaiul asub Manija küla.
Kirjasõnas on saart mainitud 1560. aastal Holm Maunõ/ Mannõ nime all. Ligi kahesaja hektarilisel pikliku rändkividest palistatud selgkõrgendikuga saarel peatusid kalurid ja tehti ka heina. 19. sajandil oli saar riigi tagavaramaa ja hiljem Pootsi mõisa heinamaa. Saarel asus heinamaavahi maja, paar küüni, ei ühtki puud, vaid kibuvitsa- ja pajupõõsad. 1933. aastal, kui Kihnu saar jäi kihnlastele kitsaks, kolis siia 22 peret, kokku 79 inimest. Sellest tulenevalt on ka kultuurilised seosed nende kahe saare vahel tihedad.
Praegu elab saarel aastaringselt alla 30 elaniku ning mitmed majapidamised on kasutusel suvilatena. Traditsioonilistest tegevustest on elujõuliseim kalapüük. Naised koovad kihnu kirja sokke, kindaid ja kangaid. Küpsetatakse kohalikku leiba ja saia.
Alates 2003. aastast on Manija ja Kihnu kultuur UNESCO maailma kultuuripärandi nimekirjas. Manija rannaniitudel kasvab hulk kaitstavaid taimi. Veel 20 aastat tagasi laulsid rannaniitudel kevadöödel kõred ehk juttselg-kärnkonnad. Tänaseks on nende kahepaiksete populatsioon kahjuks hävinemas. Kevadise ja sügisese rände ajal on Manilaid linnuvaatlejate paradiis. Saarekeskuses saab vaadata näitusi ja kaasa osta raamatuid ja käsitööd. Kindlasti tuleks jalutada saare Kihnu poolsesse otsa tervitama kaheksa meetri kõrgust majakat.
Söögi ja öömaja eest hoolitseb kohalik turismitalu. Saarel ei ole poodi, pangaautomaati, postkontorit, ühistransporti, ööklubi ega kirikut. Küll aga leiate siit eest puhta looduse, tõelise saare tunde ja palju romantikat.

Manilaiule saab sõita Pärnumaalt Munalaiu sadamast iga päev liinipaadiga „Mann“ (sõidugraafik www.tostamaa.ee) või reedeti praamiga (praamigraafik www.veeteed.com)

Selgusid Eesti parimad söögikohad 2015. aastal!
50 parima söögikoha edetabelisse mahuvad nii lihtsa kohaliku traditsioonilise toidu pakkujad kui rahvusvaheliselt tunnustatud gurmeerestoranid.
Lõuna-Eesti "KOLLASED AKNAD"
Aasta tagasi käivitas Lõuna-Eestis kokku viis aastat kestva National Geographic´u kollaste akende projekti.
Kitsarööpmeline raudtee ja Gros Johannisoff (Jaanimõisa) jaam kutsuvad reisile
Otepää lähistel Põlva maakonnas Pikajärve külas avati 15. juunil kitsarööpmeline raudtee.
Uudiste arhiiv | Turismiteemalisi uudiseid leiad lisaks infoturism.ee-st
Otsi
Eesti Maaturism MTÜ;  Vilmsi 53g, 10147 Tallinn;  Tel: +372(0) 600 9999;  E-mail: eesti [at] maaturism.ee | Sisupuu