EHE-märgisega tunnustatud (kevad 2017)

Puhta vee teemapark
"VEETARGA RETK PUHTA VEE TEKKEKOHAS"

Puhta vee teemapark on puhta vee temaatikale keskenduv teaduspark, kust saab vastuse küsimustele: kuidas tekib puhas põhjavesi ja kuidas sõltub elu puhtast veest ning millest muutub vee kvaliteet.
Teemapark kannab edasi psühholoog Tõnu Otsa mõtet: „Looja peitis kogu maailma tarkused loodusesse – meie arukus on need üles leida.“

+372 513 2149
www.metsamoisa.ee; www.okokratt.ee


Halulaev MTÜ
„MEREREISID PURJELAEVAL LISETTE HIIUMAA RANNIKUVETES“

Hiiumaad ümbritsevad veed on põnevad ja vaheldusrikkad, peites endas lugusid laevadest ja meremeestest, tuultest ja tormidest. Siinsed sadamad on külalislahked ja turvalised, laiud ja meri jagavad avastamisrõõmu. Esmase merekogemuse annab juba paari-kolmetunnine seilamine.
Purjelaev Lisette pakub erineva pikkusega retki Hiiumaa vetes kuni 12 inimesele. Kärdla lahte jõudnult heiskame üheskoos purjed, saab proovida laeva roolimist ja kursil hoidmist. Räägime lugusid vanadest aegadest kui mehed olid rauast ja laevad puust.

+372 528 3710, +372 504 9829
www.halulaev.ee


Hiiumaa Militaarajaloo Selts
„MILITAARLOODUSMATK TAHKUNAS“

Hiiumaa Militaarmuuseumi juurest algav jalgsimatk on omamoodi ajaretk, mis laseb tagasi vaadata kahe viimase sõja eelsetele, aegsetele ja järgsetele aegadele. Alustame ülevaatega militaarmuuseumisse kogutud eksponaatidest, mille kaudu viime end kurssi sõjasündmuste kulgemisega üle Hiiumaa, seejärel matkame sõja ja sõjaväe jälgedes Tahkuna poolsaare metsades ja radadel mööda unustatud raudteetammi ja sõjaväeteid. Uurime metsa ja vaatame, kuidas on sõda, sõjaväelased ja –rajatised Tahkuna loodust mõjutanud.

+372 508 3648
www.militaarmuuseum.ee
www.mil.hiiumaa.ee


Tori Jõesuu Siidri- ja Veinitalu
„SIIDRITUUR SOOMAA SERVAL“

Siidri- ja Veinitalus on puuvilja- ja marjaveini tehtud vanaisade aegadest saati. Noor pererahvas toetub esivanemate kogemustele, väärindades kohalikul, eripärase koostisega Soomaa mullal kasvanud puuvilju ja marju. Tuuri käigus tutvume maheviljapuude kasvatamise, ehtsa põhjamaise viinamarjaistandikuga ja tooraine väärindamisega siidriks ning veiniks. Maitseelamuse garanteerib talus valminud toodangu degusteerimine.

+372 5669 1744
www.siidritalu.ee


Klaara-Manni Puhke- ja Seminarikeskus
"AUSA AIAVILJA TÖÖTUBA”

Alustame Klaara-Manni maheaia ringkäiguga, omandame aedniku käe all taimede mahekasvatuse teadmisi. Õpime tundma erinevaid köögivilju, avamaa- ja kasvuhoone kultuure. Mekime maitseid, õpime vahet tegema keemilise ning orgaanilise väetise baasil kasvatatud köögiviljal.
Lisaks käsitöölimonaadi või smuuti valmistamise töötuba, kus kasutame maheaiast korjatud ürte või metsasaadusi. Kõrvale pakume kohalikust toorainest valmistatud suupisteid. Ootame gruppe, eelneval broneerimisel.

+372 5645 7745
www.klaaramanni.ee


Nurka talu
„NURKA TALU TOLKUSE RABAMATK”

Matkame Nurka talu perenaisega mõnusas kulgemise tempos Tolkuse rabas laud- ja jalgradu mööda, tutvume erinevate taimedega, räägime raba tekkimisest, jagame rahvajutte ja rabalegende, sekka ajalugu Timmkanalist ja palgiparvetamisest. Ronime vaatetorni, et vaadata üle kogu Luitemaa Looduskaitseala – näeme raba, randa, metsa. Selge ilmaga paistavad Pärnu, Kihnu ja Lätimaa. Ilusa ilmaga on julgematel võimalus RMK laukasillalt rabalauka vett katsuda. Aega kulub matkates ja jutustades umbes 1,5 tundi.

+372 501 9766
www.nurka.ee


Männiku Metsatalu
„EESTI TOIDU JA RAHVAJUTTUDE ÕHTU MÄNNIKU METSATALUS”

Mis on hingeline pidusöök sinu enda jaoks, toidab ka teisi!
Kes meist poleks kogenud, kuidas kellegi lugu puudutab, inspireerib või lihtsalt meele heaks ja hinge kergeks teeb. Jutuvestja Piret Päär teab selliseid lugusid palju ja võib neid Teile olenemata aastaajast ja kellaajast rääkida.
Männiku Metsatalu perenaised Ene ja Age oskavad valmistada silmi, kõhtu ja hinge paitavaid toite.
Kui head lood ja maitsev toit kokku saavad, siis võib sellest üks ilus elamus sündida.

+372 5343 2884
www.metsatalu.ee


Energia Talu
"ENERGIA TALU TERVENDAVAD MAITSED"

Tule osale õpitoas, mille käigus õpime tundma erinevaid tervendavaid maitse- ja ravimtaimi. Kevadest sügiseni tegeleme värskete taimeaiast korjatud taimede ja marjadega, talveperioodil õpime kuivatatud taimede põhjal. Loengut täiendab slaidiprogramm, koostatud on õppetahvlid rohkem kui 50 taime jaoks. Ürte saab oma käega kogeda, tunnetada lõhna ja maitset. Värskeid teadmisi saab rakendada koos perenaisega maitsvat ja tervislikku söök valmistades. Õpitoa kestvus ca 1 tund.

+372 518 5151, +372 435 8590
www.energiatalu.ee


Väike Rootsi talu
„VÕRTSJÄRVE KALALÕUNA KALAMEHEJUTTUDEGA“

Ringkäik Väike-Rootsi talus Võrtsjärve kaldal koos lõunasöögiga Võrtsjärve kalast ja ehtsa kohaliku kaluri kalamehejuttudega lisavad iga grupi reisipäevale särtsu ja uusi teadmisi. Saab võrku rakendada ja püügivahendeid katsuda. Menüüs on erinevad toidud angerjasupist või kooresest kohasupist kalakotlettideni, suitsuangerjas kaasa arvatud. Perenaine jagab heade kalatoitude tegemise nippe. Soovi korral võimalus degusteerida Väike-Rootsi talu kalatooteid.
Aega võiks grupi reisikavasse varuda 1,5-2 tundi.

+372 518 4524
FB: Väike Rootsi


Taevaskoja Salamaa
„GIIDITUD MATKAD TAEVASKOJAS“

Iga eestlane käib vähemalt korra elus Taevaskodades. Neid, kes soovivad matkata mõnusas rahulikus tempos jalgsi, tõukeratastel või tõukekelkudel ning lähemalt teada saada inimeste ja puude omavahelistest suhetest, kuulda, miks on ristid puudel ja kividel ning kes elavad ja toimetavad meie taevastes kodades, ootamegi koos Taevaskoja Salamaa toreda giidiga matkama. Matkade pikkuseks keskmiselt 3 või 7 kilomeetrit.

+372 509 3832
www.salamaa.eu
www.estcamping.ee


Taarka Tarõ Köögikõnõ
"PLIINIKÜDSÄMINÕ" (
õpituba)
Talvised pühapäevahommikud Setomaal algasid ahjutule praksumise ja supilõhnadega. Vanaema oli pliinikohetusõ ammu käima pannud, ahi küdes ja ahjusuus podises supiliha keeda.
Pargi nüüd enda ja naabri pere auto peale ja sõida Obinitsa, saad ise ka mõned pliinid küdsädä, juttu rääkida ja hiljem suppi peale süüa. Helista ette, siis on tainas ja ahi jõudmise ajaks valmis.
Ootame peresid ja sõpruskondi (10-15 inimest) pliine küdsämä ja sööma.

"SETO SÜÜK JA JUUK" (toiduelamusi pakkuv pakett)
Külaliste tulekuks käisid põhjalikud ettevalmistused. Tuba pidi puhtusest lõhnama. Toiduhõng heljus küla teise otsa – kohalejõudes olid toidumaitsed juba suus...
Killukesi külapühade ajast pakume seltskondadele elamusena aastaringi. Muidugi võivad külalised veel külalisi juurde kutsuda - näiteks pillimehe, leelokoori, muinasjutuajaja või Seto Ülembtsootska enda. Peremees ja perenaine on külalisi vastu võtmas ja teevad ka väikese ekskursi setode söögimaailmas.
Korraga võtame vastu 15-25 inimest. Helista ette!

+372 5620 3374
www.taarkatare.com


Rõuge Sepp OÜ
„ARHAILISE SEPATÖÖ DEMONSTRATSIOON“

Hämar ja nõgine sepikoda oma hõõguvate ääside ja sularauaga on alati tundunud olevat maagiline paik, kus tegutsevad mustade nägudega müstilised olendid, kellel on tugevad käed ja soe süda. Sul on võimalus järele vaadata, kas see kujutluspilt ka tegelikkusele vastab, sest Rõuge Sepa talu sepikoda ootab külalisi.
Tao koos sepaga rauda ja uuri järele, kuidas sellel iidsel ametil tänapäeval läheb.

+372 516 5626
www.sepp.ee/rouge/