Sel suvel ja sügisel toimuvad #tartumaised rohefestivalid

PRESSITEADE

Tartumaal katsetatakse uudset lähenemist keskkonnasõbralike sündmuste korraldamisel. Esimesed #tartumaised rohefestivalid toimuvad juba juulikuus.
„Kõige olulisem on see, et iga sündmus kujundab oma vajadustele ja eripärale tuginedes oma roheplaani ning viib selle ellu. Selline nii öelda rohujuuretasandilt lähenemine loob paremad tingimused rohepraktikate jätkusuutlikkuseks. Samuti loeme oluliseks sündmuste korraldajate omavahelist võrgustumist, koostööd ja kogemuste jagamist,” sõnab Kristiina Tammets, Tartumaa Arendusseltsi tegevjuht.
Tartumaa Arendusselts koos partneritega on algatanud rohefestivali pilootprogrammi, mille raames pakutakse Tartu maakonna sündmuste korraldajatele tugitegevusi ürituste rohelisemaks kujundamisel. Tugitegevused hõlmavad endas nii keskkonnasõbralike sündmuste läbiviimise koolitusi, mentortuge, õppevisiite tutvumaks teiste kogemustega kui ka abi sündmuste roheplaanide loomisel. Kokku osaleb programmis üheksa sündmust, mis kõik saavad toimuma selle aasta suvel ja sügisel nii Tartu linnas kui ka maakonnas.
Rohefestivali kontseptsiooni loomisel on arvesse võetud Euroopa kultuuripealinna Tartu 2024 keskkonnategevuste strateegiat ja sellel põhinevat Tartu 2024 keskkonnasõbralike sündmuste juhendit ning Tartu Loodusmaja keskkonnasõbralike sündmuste juhist.
„On rõõm, et üheksa nii tähenduslikku kultuuri- ja spordisündmust Tartus ja Lõuna-Eestis viivad praktikas ellu nii tugevaid samme keskkonnasõbraliku kultuurikorralduse suunal. Euroopa kultuuripealinna tiitel annab võimaluse olla eestkõneleja Tartule ja Lõuna-Eestile kordaminevatel suurtel teemadel. Üheks selliseks teemaks on kindlasti keskkonnahoidlikkus. Ka kõik Tartu 2024 ametlikku programmi kuuluvad sündmused on korraldatud sama juhendi järgi. See tähendab, et veerand Eestit korraldab sündmusi ühtedel põhimõtetel. Nii mastaapselt pole seda varem Eestis tehtud. Need üheksa sündmust on tõelised teenäitajad. Kultuurisündmused puudutavad suurt hulka inimesi ja saavad olla omalt poolt teenäitajateks keskkonnahoidlikes muutustes. Kultuurikorraldajatena on meil ühelt poolt vastutus, aga ka suur võimalus keskkonnateemadesse panustada,“ ütleb Triin Pikk, SA Tartu 2024 programmiliini Elu ja Keskkond juht.
Kuigi igal sündmusel on oma lähenemine ja eripärased tegevused keskkonnahoiu edendamiseks, siis roheplaanide loomisel tulid selgelt esile põhimõtted, mille poole püüdlevad kõik sündmuste korraldajad. Eesmärgiks on pakkuda kohalikku puhast Tartumaa toitu ja tasuta joogivett, vähendada ühekordsete nõude kasutamist, koguda prügi liigiti ja vähendada jäätmete teket ning soodustada jalgratta ja ühistranspordi kasutamist, jalgsi liikumist ning sõidujagamist.
Rohefestival pilootprogrammis osalevad sündmused:
• Jõeretked “Avasta Emajõgi” (Emajõgi, 6 matka, alates 1. juuli – augusti keskpaik 2021)
• Sisevete Festival (Peipsi järv, Võrtsjärv, Emajõgi, 7.–16. juuli 2021)
• Autovabaduse puiestee (Tartu, 9. juuli – 8. august 2021)
• Maitsva Toidu Tee (Kastre vald, 15. august 2021)
• Aparaaditehase festival (Tartu, 27.–28. august 2021)
• Maarjalaat 2021 (Tartu, 11. september 2021)
• Eesti liikumis- ja spordifestival (Elva, 28.–30. august 2021)
• Tartu Tudengipäevad: Sügis 2021 (Tartu, 20.–26. september 2021)
• Tartu Linnamaraton (Tartu, 2. oktoober 2021)

Rohkem infot rohefestivali pilootprogrammist leiab Tartumaa Arendusseltsi veebilehelt: www.tas.ee/arendustegevus/rohefestival/
Rohefestivali pilootprogrammi viiakse ellu URBACT rahvusvahelise koostööprojekti “Food Corridors” raames.

Lisainfo:
Kristiina Tammets
Tartumaa Arendusseltsi tegevjuht
E-post: kristiina.tammets@tas.ee
Tel: 5340 9873