http://www.maaturism.ee/index.php?id=maaturismi-ettevotjad-kutsuvad-kylla-2019
Maaturism Eesti Saunatee Eesti Toidutee Liivimaa Maitsed Sündmused 2019 Eesti saared Liikme info Kontakt
 - Abruka
 - Aegna
 - Kassari
 - Kihnu
 - Prangli
 - Ruhnu
 - Vormsi

Aegna

Prindi leht
Vaikesaared

Sinakashall kühmuke, mis Tallinna linnahalli juurest merele vaadates silmapiirilt kerkib – see ta ongi. Ajaloo vältel korduvalt omanikke vahetanud, kord tavainimestele suletud, kord avatud saar kuulub 1975. aastast alatest taas Tallinna linnale.
Kuueteistkümnendal sajandil hoidsid saare ümbrust oma hirmuvalitsuse all mereröövlid – 1577.aastal said Rootsi piraadid hakkama koguni sellega, et viisid ära mitte ainult saareelanike vara, vaid ka saarerahva enda. Röövlite võim murti alles sadakond aastat hiljem. Kuni 1689.aastani Tallinna raele kuulunud saar oli vahepeal Rootsi kuningriigi, siis Tsaari- Venemaa valduses. Esimene militaarehitis, suurtükipatarei, rajati saarele 1728. aastal. I Maailmasõja puhkedes pagendati saarelt kõik elanikud, uusi militaarobjekte kerkis saarele enne ja pärast sõda. Iseseisvunud Eesti Vabariik rajas Aegnale keskkomandopunkti, parandati ja täiustati tsaariaegseid rajatisi. Sõjaväe vajaduste katmiseks rajatud kitsarööpmeline raudtee on alles tänini.
1961.aastal avati Aegnale laevaliin, kuid esialgu pääsesid saarele vaid puhkebaasidesse tuusiku saanud suurettevõtete töötajad. Kõigi huviliste jaoks avati Aegna alles 1991. aastal.
Saare liivarandadelt avaneb suurepärane vaade Tallinna siluetile. Kaks kolmandikku saart on kaetud männi-kuuse segametsaga, rannapoolsem, kõverike okstega männik mõjub muinasjutumetsana. Nagu ühele meresaarele kohane, leidub Aegnalgi hulgaliselt rändrahne. Ühe neist – Punakivi ehk Sitakari õhkisid punaväelased tükkideks, kartes vaenlase luurajaid, kes kivide varjus hiilida võisid. Üks rändrahnudest on lohukivi, mida kasutati ilmselt ohvrikivina. Räägitakse, et Lemmiku ninas asuv Katlakivi kumiseb kõva koputamise peale vastu. Saarelt võib leida 12 salapärast, rusikasuurustest munakatest kiviringi – vanarahvas nimetanud neid Jeruusalemma linnaks.
Aegna väikseks naabriks on Kräsuli saar. Külmal talvel, kui meri jäätub, on jalgsimatk üle jää Aegnale ja Kräsulile just paraja pikkusega, et mitte ülearu
väsitada.
Aegnal on avatud loodusmaja, komandandimaja ja loodusrada, kuhu paigaldati 24 infoposti.

Maist oktoobrini viib Aegnale reisilaev „Juku“, mis väljub Linnahalli kai juurest (sõidugraafik www.veeteed.com).

Selgusid Eesti parimad söögikohad 2015. aastal!
50 parima söögikoha edetabelisse mahuvad nii lihtsa kohaliku traditsioonilise toidu pakkujad kui rahvusvaheliselt tunnustatud gurmeerestoranid.
Lõuna-Eesti "KOLLASED AKNAD"
Aasta tagasi käivitas Lõuna-Eestis kokku viis aastat kestva National Geographic´u kollaste akende projekti.
Kitsarööpmeline raudtee ja Gros Johannisoff (Jaanimõisa) jaam kutsuvad reisile
Otepää lähistel Põlva maakonnas Pikajärve külas avati 15. juunil kitsarööpmeline raudtee.
Uudiste arhiiv | Turismiteemalisi uudiseid leiad lisaks infoturism.ee-st
Otsi
Eesti Maaturism MTÜ;  Vilmsi 53g, 10147 Tallinn;  Tel: +372(0) 600 9999;  E-mail: eesti [at] maaturism.ee | Sisupuu