Vastseliina piiskopilinnuse ajalugu ulatub 14. sajandisse ja oli kuni 17. sajandi lõpuni võimas piirilinnus Venemaa ja Euroopa vahel. Keskajal oli piiskopilinnus katoliiklikus maailmas palverännakute üks sihtkohti. Linnus hävitati 1702. aastal Põhjasõjas. Hävinenud linnuse ehitusmaterjali aga kasutati hiljem ümberkaudsete hoonete ehitusel. Nii kerkisid 19.sajandil mõisale kuulunud maakividest kõrts ja sepikoda. Täna on vanas sepikojas turismiinfopunkt koos linnuse ajalugu tutvustava väljapaneku ja käsitööletiga.
Tänaseni jõuavad Valge Risti ime läbi kuulsust kogunud linnuse pühale kohale palverändurid. Varemetepargis võib külastaja ronida linnuse torni, süüdata küünla imekohas või nautida öökontserte lõkketuledes linnuse vahel. Endises Piiri kõrtsi hoones avatud Neuhauseni peamaja tutvustab erinevaid linnuse ajalooga haakuvaid väljapanekuid, kohalikel legendidel põhinevat näitust, käsitöö õpitubasid, kontserte ja etendusi vanas kõrtsitoas ja võimalust keskaja riietuses osa võtta linnuserahva pidusöögist.
Linnuse juures asuva Vana–Vastseliina mõisapargi rajas 1830. a mõisa tookordne omanik Guido Reinhold von Liphart. Tänapäeval asub pargis kõlakoda ja toimuvad rahvapeod. Siitsamast lähtuvad ka mitmed matkarajad.